UĞUR KISABACAK


Kalaba Mah. Leylak Sok.
Keçiören / ANKARA T: 0546 290 30 59 info@ugurkisabacak.com
Featured Image
Ocak 17, 2017

Pazarlama ve Satış

Pazarlama ve satış arasında farklar vardır.

Pazarlama

Pazarlama, ürünlerin üreticilerden tüketicilere doğru akışını, kişilerin ihtiyaçlarını tatminini sağlayacak biçimde gerçekleştirmeye çalışan eylemleri kapsar. Pazarlama üründen başlar. Ürün veya tanıtılacak hizmeti iyi pazarlamalısınız ki satabilesiniz. Pazarlamanın ürün, fiyat, dağıtım, iletişim boyutu vardır.

Öncelikle ürünü pazarlamak için ürünü iyi tanımalısınız. Bu ürünün fiyatı olacağı gibi ambalajı da olacak. Dağıtım kanallarıyla ürününüzü pazarda yerinde müşteriyle buluşturacaksınız. Ürün ve hizmetten müşterinin beklentilerine cevap verecek kampanya, çalışmalar yapacaksınız. Ürün ve hizmetin bu anlamda tanıtılması pazarlama işini kolaylaştıracaktır.

Satış ise direk olarak bu evreler bittikten sonra gerçekleşen kısımdır. Yani ürünün bu aşamalardan geçerek bu evreye getirilmesinden sonra satış gerçekleşecektir. Ürünü ne kadar iyi tanıyor ve tanıtabiliyorsanız, bir o kadar da satışta başarı sağlamış olacaksınızdır. Pazarlamayı ve satışı birbirinden ayıran bir çok faktör yer alıyor.

Pazarlamanın yapılmadığı yerde satış olmaz.

Müşteri gözünden olaya bakalım mı?

Yaşadığım bir örnekten yola çıkarak. Radyo reklamı satışı hakkında müşteri için plan hazırlanmıştı. Genel müdür toplantıyı başlatmıştı. Uzun çabalar süren sürecin başlangıcında reklamın önemi anlatıldı. Ajans olarak sürekli müşteriye radyo reklamı için günde 5 tekrar x 30gün ve fiyat listesi veriliyordu. Satış odaklı başlangıç yapılmıştı. Toplantı akışındaki müşterinin konuyu anlayamaması dikkatimi çekmişti. Bu süreç içerisinde benim internet reklamı satışı için devreye girmem istendi. İnternet reklamı için önce reklamın özelliklerini ve firmaya ne fayda sağlayacağını anlattım. Daha sonrasında müşteriye anlatmaya ve pazarlamaya devam ettiğimizde olumlu cevap alınmıştı. Sözleşmeyi imzalamıştık. Toplantı sonrasında analiz edilen kısımda ürün veya hizmetin faydasını ve özelliklerini anlatmamız gerektiğini anlamıştık. Yapılan hatadan erken dönülmüştü. Satış odaklı yaklaştığımız müşteriye olması gereken işin detayı, sağlanacak avantaj ve faydaları anlatılmıştı.

Kısacası pazarlamasını yapamadığınız ürünü satamazsınız!

Tanımadığınız bir şeyi birine nasıl anlatabilirsiniz? Anlatsaydınız ne kadar etkili olacaktı? İkna etme yöntemlerini iyi anlamak için bu tür şeyleri anlamlandırıp, anlatabilmelisiniz.