UĞUR KISABACAK


Kalaba Mah. Leylak Sok.
Keçiören / ANKARA T: 0546 290 30 59 info@ugurkisabacak.com
Featured Image
Mart 11, 2017

Reklam ve Pazarlama Strateji Kodları

Reklam aşamasına gelinmeden önce brief aşamalarını , stratejilerimizi geliştirmeli uygunluğunu kontrol etmeliyiz. Reklam için uygulanacak olan pazarlama stratejisine değinelim. Reklamın uygulanabilir olması bazı değişkenleri içinde barındırır. Örneğin kültürel kodlar , her toplumun yaşantısı ve geçmişi farklıdır. Kültürel kodu kapıyı açacak olan anahtar gibi düşünelim. Doğru stratejiler geliştirmek bu çözüm sürecini hızlandıracaktır.

Türk toplumu için geçerli olan yaşam kültüründe çay önemli bir yer tutar. Çayın yerini tutabilecek stratejiler geliştirmek isteniyorsa bu kültür kodu irdelenmelidir. Sıcak çay yerine Soğuk çay alternatif Didi olabiliyor. Son zamanlar iyi pazar payı elde etmiştir. Çinlilerin kültüründe ise çay Türk kültürü gibi kalıplaşmış yerleşmiş bir içecektir. Kahve firması reklam lansmanında çay yerine kahvenin pazarda yer etmesini istemiş ve bu doğrultuda reklam kampanyaları yapmıştır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken kültürel kod analizlerden yoksun davranıldığından sonuçta başarısız olmuş.

Daha sonra bu lansmanı değiştirerek yeni stratejilerle kahvenin Çinliler tarafından pek tanınmadığı ortaya çıkınca stratejilerini çocukların pasta ve kurabiyelerine kahve tadında karameller ile takviyeler yaparak kahvenin tanıtılmasını sağlamışlardır. Bu strateji ile kendisine yer bulmuştur. Kültür ; İnsanların geçmiş yaşam tarzları , duygu ve düşüncelerinin , davranış ve tutumlarının öğrenilmesinden geçer.

Her kültür için yaşam tarzı ve geçmişten gelen kültürel kodları farklı olduğundan bunlar es geçilmemelidir. Bazı istisnai örnekler olabilir. Omo reklam lansmanında '' Kirlenmek güzeldir.'' bu ifade genel kavram olan kirlenmeyi anlattığından her kültür için kirlenmenin aynı olacağını varsayarsak bu strateji çoğunlukla kültürler arasında benimsenmiş bir ifade olacaktır. Bu uygulama her kültür için geçerli olabilir. Bu kodları örneklerle çoğaltmak mümkün. Sağlık koduna bakıldığında şişmanlık Arap ülkelerinde güç ve göze hoş gelen bir kavram iken İngiliz ve Fransızlar için zayıflık sağlık kodu olabilir. Bu gibi farklılıkları pazarlama iletişimcisi analiz etmeli anahtarı bulmalı stratejisini bu doğrultuda geliştirmelidir.

Kısacası bir toplumu anlamlandırmadan hareket edilmemeli. Toplumun yapısına özgü yapılmış olan reklam kampanyalarını direk olarak başka topluma uygulamak doğru olmaz. Her kültürün kendine özgü bir yapısı vardır. Bu değerlendirmeler çerçevesinde ele alındığında dikkat edilmelidir.

Seni tanımadan bir çiçek aldım. Koklar mısın ? Aradığınız bu değilse gül verelim o tutar belki.